Uczniowie klas ósmych w ramach lekcji biologii poszerzyli swoje wiadomości z zakresu genetyki. Wykonali modele kwasu deoksyrybonukleinowego odpowiedzialnego za dziedziczenie cech. Ugruntowali wiadomości o budowie DNA. Każdy uczeń z klasy VIIIa i VIIIb wie co to jest replikacja, podwójna helisa, reguła komplementarności zasad.
Opiekun: p. Janina Greń
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki PrzemysÅ‚awa Czarnka serdecznie dziÄ™kujÄ™ za udziaÅ‚ w akcji „SzkoÅ‚a do hymnu”. MiÅ‚o mi poinformowaæ, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udziaÅ‚ blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oÅ›wiatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z caÅ‚ego Å›wiata.
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Edukacji i Nauki
BohaterON w Twojej Szkole to częśćogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historiÄ™! Kampania ma na celu upamiÄ™tnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacjÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa, a także promocjÄ™ patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
Akcja dla szkół polegała na wysyłaniu do Powstańców Warszawskich życzeń i pozdrowień w formie wspólnej kartki, oraz odbycia zajęćz uczniami, w których przedstawiona zostanie tematyka powstania.
Nasza szkoła przystąpiła do tego programu po raz pierwszy w tym roku.
W klasach siódmych i ósmej odbyÅ‚y siÄ™ zajÄ™cia poÅ›wiÄ™cone Powstaniu Warszawskiemu. Podczas zajęćprzybliżono uczniom sylwetki kilku PowstaÅ„ców w tym Józefa Leona KrzymiÅ„skiego oraz Aleksandra KrzymiÅ„skiego czyli syna i wnuka patrona naszej szkoÅ‚y dra Józefa KrzymiÅ„skiego. Pan Aleksander KrzymiÅ„ski uczestniczyÅ‚ w powstaniu jako mÅ‚ody -18 letni chÅ‚opak. Kilka lat temu spisaÅ‚, wydane już poÅ›miertnie „Wspomnienia i myÅ›li z Powstania Warszawskiego”. Fragmenty tych ujmujÄ…cych wspomnieÅ„ zwiÄ…zanego z naszÄ… szkołą PowstaÅ„ca zostaÅ‚y odczytane podczas lekcji.
Na zakoÅ„czenie uczniowie obejrzeli rekomendowany przez organizatorów akcji odcinek programu nauczyciela Arkadiusza Patera „Co za historia” – opowiadajÄ…cy o zagadnieniach dotyczÄ…cych Powstania Warszawskiego, zktórymi mierzÄ… siÄ™ na lekcjach historii uczniowie VII i VIII klasy szkoÅ‚y podstawowej oraz fragmenty odcinka programu „Historia bez cenzury” pt.: „Głód, brud i wesela” – codziennośćpodczas Powstania Warszawskiego.
To jednak nie wszystko......
22 listopada zostało zorganizowane wyjście na cmentarz, gdzie uczniowie klasy 8a zapalili znicze i złożyli symboliczny wieniec na grobie wspomnianego wyżej Józefa Leona Krzymińskiego oraz jego brata Witolda, zamordowanego przez NKWD w Katyniu.
Zwieńczeniem akcji było wysłanie pocztówek w formie online Powstańcom. Zgodnie z wytycznymi zawierały one nie więcej niż 25 słów tj. tyle ile mogły zawieraćwiadomości przekazywane specjalną pocztą powstańczą.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąćudział w tej pięknej lekcji patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny, a nade wszystko wyrazićwielką wdzięcznośćnaszym Powstańcom.
SZKOLNY KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ „ Moja Ojczyzna”
Z okazji Narodowego ÅšwiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci odbyÅ‚ siÄ™ Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej „ Moja Ojczyzna” dla uczniów klas II i III. Celem konkursu byÅ‚o popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, zachÄ™cenie do ksztaÅ‚towania poczucia silnej wiÄ™zi emocjonalnej, spoÅ‚ecznej i kulturowej z wÅ‚asnym narodem, z jego historiÄ…, tradycjÄ… i wartoÅ›ciami oraz promowanie mÅ‚odych talentów. W konkursie wzięło udziaÅ‚ po 2 uczniów z każdej klasy II i III. Każdy uczestnik na koniec dostaÅ‚ dyplom za udziaÅ‚ w konkursie oraz sÅ‚odycze. Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy za zajÄ™te miejsca.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Maja Grodecka, kl. III B – Antoni SÅ‚onimski „Polska”
II miejsce: Jakub SiwiÅ„ski, kl. III D – Marek DÄ…browski „ MaÅ‚y Polak”
III miejsce: Adam Lewicki, kl. II C – Joanna BiaÅ‚obrzewska „ Moja maÅ‚a ojczyzna”
wyróżnienie: Antoni Pilichowski, kl. II B – Maria Konopnicka „Ojczyzna moja”
wyróżnienie: Martyna Kurowska, kl. II D – Elżbieta Krystek- Jones „ Polska”
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zapraszamy za rok na kolejną edycję.
21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to wspaniała okazja, aby swoją życzliwością podzielićsię z innymi. Celem przeprowadzonych zajęćbyło zachęcenie dzieci do okazywania innym koleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników oraz dorosłych. W tym dniu dzieci zastanawiały się dlaczego warto byćżyczliwym i jak okazywaćżyczliwość na co dzień. Był też czas na wspólną zabawę, śpiewanie piosenek, a przede wszystkim na dzielenie się dobrym słowem, gestem i uśmiechem.
20 listopada, inowrocławski Oddział PTTK przy współudziale Miasta Inowrocławia oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, zorganizował Rajd Niepodległościowy po miejscach pamięci w Inowrocławiu. Rajd wyruszył z inowrocławskiego Rynku, a zakończył się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, przy kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. Przewodnikiem po szlaku miejsc pamięci narodowej był pan Edmund Mikołajczak - historyk, regionalista i honorowy obywatel Inowrocławia.
18 listopada klasy 3b i 3c były na wycieczce w Toruniu. Dzieci zwiedzały najciekawsze zakątki miasta i poznały jego historię. W Planetarium obejrzały seans filmowy, dzięki któremu pogłębiły swoją wiedzę na temat kosmosu. Uczestniczyły też w warsztatach wypieku piernika w Żywym
Muzeum Piernika. Do domów wróciły w świetnych humorach oraz z pysznymi piernikami
Uwaga!
W związku z awarią prądu w dniach 19 i 22 listopada br. boisko Orlik będzie nieczynne. W dniach 20 i 21 listopada boisko Orlik będzie czynne w godzinach 8.00 - 16.00.
Uczennica klasy 8 A Amelia Maciejczak zajęła I miejsce w Ogólnopolskiej Konfrontacji Tanecznej ,,Zakręceni na Taniec ,,,Rzgów pod £odzią dnia 20 listopada 2021 roku .
Gratulujemy Amelce i jej Rodzicom !!!